Lędziny: dom z efektywną termoizolacją


Komfort cieplny i zdrowy mikroklimat to atuty naturalnych materiałów zastosowanych do budowy i izolacji cieplnej budynku jednorodzinnego w Lędzinach, zrealizowanego przez firmę Root BD.

 

Podstawą ciepłego i przytulnego domu oraz skutecznym sposobem na mniejsze rachunki za energię elektryczną jest efektywna warstwa izolacji cieplnej, która zabezpieczy budynek przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Nie muszą się tego obawiać mieszkańcy domu w miejscowości Lędziny (woj. śląskie), za realizację którego odpowiadała firma Root BD z Wrocławia – począwszy od adaptacji projektu na technologię STEICO, w której budynek powstał, wykonanie modelu 3D, aż po wycięcie konstrukcji na maszynie CNC zgodnie z modelem.

Konstrukcję ścian i stropu wykonano z belek dwuteowych STEICOwall i STEICOjoist oraz drewna klejonego warstwowo z fornirów LVL R, natomiast konstrukcja dachu została wykonana z drewna KVH. Na ściany zewnętrzne zastosowano płyty termoizolacyjne z włókien drzewnych Steico Protect M Dry o grubości 60 mm. Konstrukcję dachu efektywnie chronią przed wiatrem, wilgocią i hałasem płyty nakrokwiowe Steico Universal Dry o grubości 35 mm. Cały budynek został zaizolowany termicznie izolacją z włókien drzewnych w postaci sprężystych mat STEICOflex.

Termoizolacja wykonana z włókien drzewnych nie tylko chroni budynek przed zbyt szybkim wychładzaniem w okresie zimowym i nadmiernym nagrzewa­niem się w okresie letnim, ale zapewnia zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. To zasługa naturalnej zdolności włókien do regulowania poziomu wilgotności. Włókna drzewne są materiałem otwartym dyfuzyjnie, dzięki czemu mają zdolność do odprowadzania nadmiaru wilgoci znajdującej się wewnątrz budynku na zewnątrz. Zabezpiecza to jego konstrukcję przed uszkodzeniem spowodowanym przez wilgoć i w naturalny sposób reguluje wilgotność wewnątrz pomieszczeń.

 

Fotorelacja z realizacji inwestycji w Lędzinach: