Najlepsze inwestycje z drewna sprzyjające ochronie klimatu


Wśród inwestycji nagrodzonych w konkursie “Dom z klimatem”, organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, znalazły się realizacje firm członkowskich Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie. 

 

Celem konkursu “Dom z klimatem” było nagrodzenie najlepszych zrealizowanych inwestycji, które sprzyjają ochronie klimatu i zostały wykonane w technologii wykorzystującej drewno, jako element konstrukcyjny obiektu.

W kategorii “Obiekt użyteczności publicznej” za najlepszy uznano budynek oświatowy w miejscowości Blizne Łaszczyńskiego (woj. mazowieckie), którego wykonawcą była Grupa Ekoinbud. Oddany do użytku w br. budynek nowoczesnej, energooszczędnej szkoły o metrażu 4121 m2 został wykonany w technologii szkieletu drewnianego prefabrykowanego. Posadowienie budynku zaprojektowano na żelbetowej płycie fundamentowej. Ściany i stropy wykonano z prefabrykowanych paneli o konstrukcji z drewna konstrukcyjnego klasy C24, jako usztywnienie zastosowano płyty OSB. Część podciągów zaprojektowano z forniru klejonego warstwowo (LVL) a część z drewna klejonego warstwowo. Niski współczynnik przenikalności ciepła przegród budynku, a także innowacyjne materiały izolacyjne STEICO, wykorzystywane przy budowie ścian, gwarantują znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Obiekt pozbawiony jest jakiejkolwiek emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych.

W tej samej kategorii “Obiekt użyteczności publicznej” wyróżniono obiekt Centrum Promocji Drewna w Łukowie (woj. lubelskie) zrealizowany w systemie konstrukcyjno-izolacyjnym STEICO przez firmę domidachy.pl dla Nadleśnictwa Łuków. W pasywnym energetycznie budynku biurowo-edukacyjnym o metrażu 230 m2 drewno zostało zastosowane w konstrukcji, w warstwie izolacji termicznej, jako pokrycie dachowe oraz jako materiał wykończeniowy. W budynku wykorzystano bezmostkowy system konstrukcyjno-izolacyjny, złożony z elementów drewnianych i drewnopochodnych, w którym właściwości nośne mają belki dwuteowe oraz słupy i belki z drewna klejonego, natomiast właściwości termoizolacyjne zapewniają płyty oraz maty bazujące na drewnie.

Projekty zgłoszone do konkursu podlegały ocenie pod kątem pozytywnego wpływu budynku na klimat – wykorzystania odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej danego obiektu i innych rozwiązań technicznych sprzyjających oszczędności zasobów. Oceniano także estetykę, ergonomię, definicję przestrzeni i dopasowanie do otoczenia.

Budynek oświatowy w miejscowości Blizne Łaszczyńskiego, wykonawca Ekoinbud.

Centrum Promocji Drewna w Łukowie, wykonawca domyidachy.pl