Eko budowanie z drewna na ratunek zasobom wodnym


W czasach, kiedy troska o środowisko i konieczność racjonalnego korzystania z zasobów wodnych stają się wręcz społecznym obowiązkiem, modułowe domy z drewna są alternatywą dla długotrwałych, kosztownych i pochłaniających znaczne ilości wody procesów budowlanych. Woda niezbędna jest do budowy domów z betonu, im zatem mniej betonu wbudowanego w budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, tym mniej wody zużywanej przez branżę budowlaną.

Na problemem ten zwraca uwagę Tomasz Szlązak, prezes Polskich Domów Drewnianych S.A, w wypowiedzi dla portalu finanse.wp:

Aż 30 proc. zapotrzebowania na wodę pochodzi z branży budownictwa. W budownictwie mieszkaniowym powszechnie używane materiały, jak beton zbrojony, stal i styropian, można zastąpić lepszą alternatywą. Chociażby drewnem. Ten surowiec dużo mniej obciąża środowisko i zużywa znacząco mniej wody.

Oszczędność wody na placu budowy wynika nie tylko z zastąpienia betonu drewnem, ale również z samej metody realizacji budynków w technologii prefabrykowanej. Dostarczane są gotowe elementy ścian, stropów i dachu, które na plac budowy są montowane. Dzięki prefabrykatom niektóre prace na budowie znacznie się upraszcza, a budynki są wznoszone nawet trzy razy szybciej niż metoda tradycyjną. Proces inwestycyjny jest bardziej efektywny, a dzięki naturalnym surowcom stosowanym do produkcji prefabrykatów, również bardziej ekologiczny.

 

Źródło:

https://finanse.wp.pl/w-budownictwie-leje-sie-wode-jak-malo-gdzie-domy-modulowe-i-drewniane-moga-to-zmienic-6510780904548481a?src01=f1e45