Kompleks hotelowy z drewna


W całości powstał z drewna, w konstrukcji modułowej. Realizacja tyrolskiego hotelu ze 171 pokojami zajęła zaledwie 10 miesięcy.

 

Jeszcze nie w Polsce, ale być może w przyszłości również w naszym kraju będą powstawały takie obiekty. Na razie możemy podziwiać nowoczesny kompleks hotelowy Tirol Lodge, który powstał w całości z drewna w konstrukcji modułowej, w miejscowości Ellmau w Austrii. Hotel ze 171 pokojami podzielony jest na trzy grupy obejmujące po 4 budynki.

Prace ziemne rozpoczęto na początku marca 2018 r., a już w połowie grudniu tego samego roku hotel został otwarty dla turystów. Tak krótki okres realizacji inwestycji to oczywiście zasługa modułowej konstrukcji i wysokiemu poziomowi prefabrykacji. Niezbędne moduły, każdy o powierzchni 30 m.kw., powstały w zakładzie firmy Holzbau Saurer, skąd już gotowe zostały przywiezione na plac budowy i na miejscu ze sobą połączone.

Do budowy ścian wewnętrznych użyta została wielkoformatowa, bezformaldehydowa płyta klejona EGGER OSB 4 TOP. Ściany zewnętrzne wykonano z płyt EGGER DHF. Projektantom budynku udało się pomyślnie rozwiązać również kwestie związane z ochroną drewna przed wilgocią w łazienkach i izolacją akustyczną tego pomieszczenia. Zastosowano specjalne brodziki, które wykonane są z zakrzywionymi do góry i zachodzącymi na ścianę bokami oraz wklęsł listwą wykonaną ze szkliwionej stali tytanowej. Do ramy tej przyklejone zostały wodoodporne panele ścienne. W ten sposób udało się wyeliminować połączenia silikonowe ze ścianą, szczególnie ryzykowne w przypadku konstrukcji drewnianych. W podłodze pod brodzikiem umieszczono wodoodporny panel, a jego krawędzie są dodatkowo zabezpieczone masą i włókniną uszczelniającą. Wygłuszające maty wykonane z bitumu, które są przyklejone do spodu każdego z brodzików, minimalizują transmisję dźwięku do konstrukcji drewnianej.

 

Źródło: Kurier Drzewny