Centrum Promocji Drewna w Nadleśnictwie Łuków


W Nadleśnictwie Łuków został zrealizowany wyjątkowy budynek, który jest wizytówką nowoczesnego budownictwa drewnianego. Obiekt Centrum Promocji Drewna został wykonany przez firmę Domy i Dachy.

 

W jaki sposób najlepiej zareklamować drewno jako materiał budowlany i pokazać, jakie niezwykłe możliwości oferują nowoczesne technologie bazujące na tym ekologicznym, przyjaznym dla człowieka i środowiska naturalnego surowcu? Wznosząc budynek przy maksymalnym wykorzystaniu drewna i materiałów drewnopochodnych, w którym będzie się mieściło właśnie Centrum Promocji Drewna.

Nowoczesny, ekonomiczny pod względem kosztów budowy, energooszczędny i  atrakcyjny wizualnie obiekt został wykonany w Jacie w Nadleśnictwie Łuków (RDLP Warszawa). Za jego realizację odpowiedzialna była firma Domy i Dachy Robert Borkowski, członek Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie. Budynek został wzniesiony w systemie konstrukcyjno-izolacyjnym STEICO.

Budynek, który został zrealizowany na terenie Nadleśnictwa Łuków, to pierwszy z zaplanowanych obiektów, realizowanych w ramach krajowego Centrum Promocji Drewna. Będzie w nim można uzyskać kompleksową wiedzę, jak wybudować dom z drewna oraz dowiedzieć się o dostępnych instrumentach wsparcia finansowego dla inwestorów stawiających drewniane budynki energooszczędne.

Wykonane całkowicie z drewna i materiałów drewnopochodnych budynki zaprojektowane w ramach Centrum Promocji Drewna wpisują się w założenia programu Lasów Państwowych “Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”. To jedno z podjętych działań mających na celu promocję drewna w budownictwie jako sposobu walki ze zmianami klimatycznymi.