Największa szkoła z drewna powstaje w Gdańsku


Takiej szkoły jeszcze w Polsce nie było! W Gdańsku realizowany jest obiekt edukacyjny o powierzchni 9000 m2 wykonany w całości z drewna w technologii prefabrykowanej. To ważny krok w rozwoju budownictwa drewnianego, które umacnia swoją pozycję w przestrzeni publicznej.

 

Gdańsk jest prekursorem zastosowania technologii prefabrykacji w obiektach użyteczności publicznej. W 2015 r. w niespełna 3 miesiące powstał tu pierwszy w kraju żłobek o powierzchni 1300 m2, który zapoczątkował kolejne inwestycje w ekologiczne i energooszczędne obiekty wykonane z drewna dla najmłodszych mieszkańców. Obecnie realizowana jest nowoczesna szkoła podstawowa, która będzie największym nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy obiektem edukacyjnym wykonanym w całości z drewna w technologii prefabrykowanej. Jednym z wykonawców szkoły jest gdańska firma Ekoinbud, będąca członkiem Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie.

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa, bo taką nazwę będzie nosił nowy kompleks szkolny, będzie miało 9000 m2. Będą to 3 obiekty, w tym sala gimnastyczna z umiejscowioną pod nią aulą na 300 osób. Oprócz sali gimnastycznej budynki powstają całkowicie w technologii drewnianej. Imponujący jest nie tylko rozmiar obiektu, ale – jak zawsze w przypadku technologii prefabrykacji – czas realizacji inwestycji.

– Prefabrykaty zaczęły przyjeżdżać na plac budowy w maju 2018 r., a budowa została zakończona na koniec listopada – mówi Tomasz Balcerowski, prezes firmy Ekoinbud. – 9000 m2 bardzo skomplikowanego budynku, który musiał spełnić różnego rodzaju normy pożarowe, normy akustyczne, normy związane z obciążeniami – podkreśla prezes.

Prefabrykowane budownictwo drewniane to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla inwestorów prywatnych, którzy w trosce o własny komfort chcą budować w sposób ekologiczny i energooszczędny. Doceniają je także przedstawiciele władz samorządowych, dla których dużym atutem technologii prefabrykowanej jest krótki czas inwestycji. Coraz większy nacisk podczas realizacji obiektów użyteczności publicznej kładzie się jednak również na poszanowanie środowiska naturalnego. Liczy się efektywność technologii budowlanej, ale także materiały na jakich ona  bazuje. W taki model budownictwa idealnie wpisuje się technologia prefabrykacji.

Pierwsza w Polsce tak duża szkoła w całości wykonana z drewna może być inspirującym przykładem dla uczniów, którzy już we wrześniu 2019 r. rozpoczną w niej naukę, jak można realizować przyjazną przestrzeń w zgodzie z poszanowaniem zasad ekologii.

Szkoła w Gdańsku będzie się składać z 46 oddziałów szkolnych. Zaplanowano tu również bibliotekę, pomieszczenia dla nauczycieli, szatnie dla uczniów i pracowników, węzły sanitarne i pomieszczenia socjalne. W budynku będą się mieścić pomieszczenia administracyjne wraz gabinetami lekarskimi, świetlica i stołówka z zapleczem kuchennym. Znajdą się także pomieszczenia magazynowe i techniczne oraz radiowęzeł. Na terenie przyszkolnym powstaną boiska i plac zabaw dla najmłodszych uczniów. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 76,5 mln zł.

 

Opinia eksperta – arch. Wojciech Pilacki, prezes Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie:

Ogromny wysiłek wkładany w rozwój ekologicznego, szkieletowego budownictwa drewnianego, ponoszony przez włodarzy miasta Gdańsk z dużej perspektywy wydawać może się niewielkim krokiem. W skali kraju to kropla w morzu inwestycji. Wszystkie gdańskie realizacje stanowią jednak odległy skok dla ogółu społeczeństwa, dla świadomości odbiorcy, dla świadomości nowego pokolenia. Jeszcze 15 lat temu o tych, którzy budowali swoje domy z drewna mówiono niepochlebnie, przedstawiano ich jako tą stronę społeczeństwa, która chce żyć inaczej. Dziś już wiemy – decyzje tych ludzi nie były błędne, nie mylili się, a może powinienem powiedzieć nie myliliśmy się!

Dziś budujemy z drewna nie tylko domy, ale również budynki użyteczności publicznej. Szkoły, przedszkola, żłobki, ale i budynki biurowe, hale produkcyjne i magazynowe. Dom drewniany przestał być dziś synonimem domku letniskowego o wątpliwej jakości. Dzisiaj to pełnoprawny obiekt o znacznie wyższej sprawności energetycznej niż alternatywny- murowany.

Na tę chwilę czekaliśmy długo – ja 15 lat. Dziś jestem dumy z decyzji, które podejmuje się w Gdańsku, który poniekąd ma szczęście do mniejszych lub większych rewolucji. Ta odbyła się po cichu, bez wystrzałów, przy stuku młotków ciesielskich. Jej zasięg nie jest jednak przez to mniejszy. Już dziś możemy powiedzieć sobie otwarcie – rewolucja w świadomości Polaków odbyła się i dotknęła całego kraju. Nie ma chyba już miasta wojewódzkiego w Polsce, którego włodarze nie myśleliby o tym, aby zacząć inwestować w ekologiczne, publiczne budownictwo drewniane. To nie tylko dobry prognostyk na przyszłość dla wszystkich zakładów prefabrykacyjnych. Dużo bardziej cieszy fakt, że ten system budowania to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim konieczność, to forma naszego testamentu. Dziś ze szczególną troską patrzymy na raport ONZ dotyczący stanu środowiska. To właśnie teraz powinniśmy zacząć zmieniać nasze myślenie o tym jak wykorzystujemy swoje najbliższe otoczenie, jak bardzo mu szkodzimy. Wybrany system budowania obiektów jest tego najlepszym przykładem – budujemy szybko, zdrowo, ekologicznie i ekonomicznie. Tym bardziej dumny jestem z miasta, w którym mieszkam. Wyprzedza ono trendy ogólnopolskie,  nie myśli “tu i teraz”, myśli o przyszłości, naszej przyszłości.