Panel o budownictwie na Pol-eco


Podczas targów Poleko w Poznaniu odbyły się panele eksperckie z udziałem Ministerstwa Środowiska oraz zaproszonych gości. Tematem jednego z paneli w dniu 17.10 były zagadnienia związane z budownictwem drewnianym, w którym uczestniczył Marcin Paczyński, ekspert Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie.

Konstrukcje drewniane akumulują węgiel, korzystnie wpływając na środowisko i ochronę klimatu. Dodatkowo, drewno niesie najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi – do produkcji drewna nie są wymagane wysokoenergetyczne paliwa kopalne, jak w przypadku cegły, stali czy tworzyw sztucznych.

Dyskusja dotyczyła faktów i mitów na temat budownictwa drewnianego i bazowała na wynikach badań ankietowych przygotowanych przez Ministerstwo Środowiska.

– Z badań wynika, że aż 80% Polaków myśli, że domy z drewna są łatwo palne, tymczasem należy podkreślić, że nie ważne z jakiego materiału zbudowany jest dom, to wymagania stawiane przegrodom zgodnie z normami są takie same zarówno dla betonu, stali czy drewna – mówi Marcin Paczyński, ekspert Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie. – W przypadku, gdy producent domu deklaruje, że ściana jest  zgodna z REI60, to czy będzie ona z drewna, stali czy betonu na pewno przez 60 min będzie stawiać opór ogniowi.

Ekspert podkreślał, że walce z obawami Polaków o palność drewna ważne jest promowanie wiarygodnych firm budowlanych, które wznoszą domy zgodnie ze sztuką budowlaną i wykorzystują materiały, także drzewne, spełniające wymogi rynku, w tym posiadające odpowiednie certyfikaty.

– Kolejnym z gwarantów jakości domów drewnianych jest prefabrykacja, czyli tworzenie całych elementów domów pod dachem fabryki – mówił Marcin Paczyński. – Prefabrykacja zapewnia nie tylko większą dokładność wykonania elementów konstrukcyjnych, ale też znacznie szybszy montaż na placu budowy i krótszy czas w jakim elementy narażone są na działanie czynników atmosferycznych.

Odwołując się do postępu, jaki dostrzegamy w budownictwie drewnianym na świecie ekspert zaznaczył, że domy drewniane to już nie tylko domy z bala, ale przede wszystkim z nowatorskim materiałów inżynieryjnych, które są produkowane w Polsce.

–  Innowacyjność tych tworzy wyraża się choćby w tym, że już z 20-letniej sosny możemy dziś stworzyć konstrukcyjne belki z fornirów klejonych LVL o długości 18 metrów, a przecież takie drzewa nadawały się dotąd tylko do produkcji papieru. W tartaku, żeby stworzyć 18 metrową belkę trzeba by było wyciąć 100-letnie drzewo, a i tak wytrzymałość takiej belki byłaby znacznie niższa niż belki z LVL – dodaje Marcin Paczyński.

Eksperci uczestniczący w panelu dyskusyjnym wykazali, że  projekty domów z drewna cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które decydują się na budowę, a współczesne technologie zapewniają wysoki komfort użytkowy, energooszczędność, trwałość oraz nowoczesny wygląd.

Promocja budownictwa drewnianego wpisuje się w realizację polityki klimatycznej prowadzonej przez resort środowiska. Jednocześnie sprzyja rozwojowi obszarów wiejskich, tworząc nowe miejsca pracy.

Moderatorami panelu byli Daniel Kamiński i Joanna Zdanowska z Ministerstwa Środowiska.